עמיר שבתאי - מ.ע.צ וכולנו


מ.ע.צ וכולנומותה של נילי נתאכו, שחקנית נבחרת ישראל בכדורסל, היכה גלים. תמיד כשקורה משהו למישהו מפורסם יותר ממני ומכם זה "מכה גלים". כך היה וכך יהיה תמיד. כשלושה שבועות מאוחר יותר התפרסם דו"ח בחדשות ערוץ 2, ש"הרג" את יצחק הרשקוביץ'. מה הקשר? אוה. זהו שהקשר ביניהם הדוק לחלוטין.

יום לאחר מותה של נתאכו, יצא לי לשמוע בגלי צה"ל ראיון עם קצין תנועה שהיה אחראי לחקירת התאונה של שחקנית נבחרת ישראל. פרח אמיתי לפי כל קנה מידה. הגורם לתאונה על פי המשטרה היה כמובן "הגורם האנושי". הנהגת נהגה מהר מדי לתנאי הכביש על פי השוטר. קצין המשטרה לא הסתפק בקביעה חד משמעית של הגורם לתאונה, והוסיף עוד כשהטיף מוסר דרך הרדיו לנהגים שנוהגים מהר מדי. "המהירות היא הגורם לאסון", אמר אותו קצין שאני יותר ממצטער שאיני זוכר את שמו, "תנהגו יותר לאט". עוד ממשיך אותו קצין ומתלהט, מטיח בנהגים את כל תחלואי הנהיגה ותאונות הדרכים, שואל אותו בעדינות המראיין שתי שאלות. זה הלך בערך כך:

מראיין: תגיד, יש שם גדר הפרדה בין שני הנתיבים באיזור הזה?

שוטר: לא. מראיין: ו... יש תאורה בכביש הזה? שוטר: לא.

מראיין: תודה לך

וברגע זה איבד המראיין את ההזדמנות הגדולה ביותר שהיתה לו להפוך לעיתונאי אמיתי שמנקב את המרואיין שלו בשאלות אמיתיות הנוגעות לאותה התאונה, ולא מסתפק בשתי שאלות עקרות שלא הובילו לשום מקום מבחינתו, אך השאירו את המאזינים לעשות חשבון של אחד ועוד אחד, שווה תאונה. אותו קצין משטרה לא חשב לרגע שאולי תשתית כבישים בסיסית כמו גדר בטיחות בצד הכביש, היתה מונעת לחלוטין את התאונה. הוא פשוט לא "מתוכנת" לזה. המשטרה שיודעת לתת דוחות על שטויות אך מרימה ידיים מול הגורמים האמיתיים לתאונות הדרכים, מתכנתת את השוטרים שלה בדיוק לכך: לעולם אין אשמה בגורם אחר מלבד הגורם האנושי. זה לא משנה שהתשתית במקום היתה קטסטרופלית, הנהגת היתה צריכה לנסוע יותר לאט נקודה. זה אולי נכון, אבל מה זה מסריח.. מדינה שלא נותנת לאזרחיה את מינימום התשתית שלא לעשות תאונות דרכים, אל תבוא ותאמר אחר כך "אל תעשו תאונות, תמיד אתם אשמים". מי שכורה בור ברחוב, שלא יאמר לאותו אחד שנפל אל הבור "אתה אשם כי היית צריך להסתכל". ובואו ונאמר שהנהגת טעתה. השאלה הגדולה היא מדוע היא הייתה צריכה לשלם על הטעות בחייה. לכבישים יש תקנים מינימאלים שמע"צ חייבת לעמוד בהם. הכביש בה היא נהרגה חרג מכל תקן והיו בו לא מעט תאונות בעבר. אני גם די בטוח שאם נחקור את התאונות מעבר לחקירת המשטרה בה תמיד הגורם הוא אנושי, נגלה שהמרכיב של הכביש הוא מכריע. עובדה. מעט לאחר התאונה נסלל הכביש מחדש ושופצה בו התשתית.

התפיסה היום במדינות נאורות היא שעל טעויות אנוש לא חייבים לשלם בחיים. ומה הקשר להרשקוביץ? קשה לבוא בטענות אל המת משום שהוא כבר מת, אבל אולי הפעם נסלח מעט לעצמנו. מעניין אותי לדעת – ואני הולך לומר דברים קשים, אם הוא התאבד כי לא יכול היה לשאת את ההאשמות, או כי הוא פתאום קלט את כמות ההרוגים להם הוא גרם במהלך עבודתו במע"צ, ולפחות במקרה אחד בו הוא הורשע בשקר והשמדת ראיות. אותו מקרה בו נהרגו 17 איש תחת ידו באופן ישיר עקב התעלמותו מתיקון לקוי בכביש אשר גרם להחלקתו של האוטובוס, ועוד מקרים בהם נהרגו עוברי דרך ונפצעו בגלל תשתית. להוסיף חטא על פשע, מע"צ עוד השתתפה בעליהום על חברת ההסעות והאשימה אותה בליקויים, למרות שמע"צ ידעה על הבעיה בכביש. ידעה והתעלמה, ובדרך גם כמעט וגרמה לחברת ההסעות להגיע לפשיטת רגל. אולי הוא פתאום לא יכול היה לשאת את כמות הנזק, ולא יכול היה להכיל בתוכו את רגשות האשם כשהוא קלט כמה אנשים הוא באופן עקיף שלח אל בתי הקברות ואל בתי החולים ואל כיסאות הגלגלים ואל הפרוטזות. המשטרה לא יודעת אולי לעשות את האבחנה בין תאונות דרכים הקורות באמת בגלל הגורם האנושי, לבין תאונות שנגרמות עקב תשתית לקויה בגלל ליקוי שכלי כנראה, אך מהנדס ברמה של הרשקוביץ, ידע גם ידע מדוע באמת נהרגו ונפצעו כל אותם אנשים. ידע, ולא עשה כלום תוך שהוא מזלזל בנו. אותם אלה שמשתמשים בכבישים. אנחנו, משפחותינו וילדינו. כך שלא ממש אכפת לי מה שקרה אתו, ואני לא אומר מה אני עוד חושב עליו פשוט כי הוא כבר מת, אבל אני כן אומר כי אני חושב שבמע"צ – ואני שוב עומד לומר דברים קשים, יושבים לדעתי אנשים שצריכים לעמוד למשפט על רצח.

אני מודה בשני דברים. האחד הוא שידעתי על התחקיר ותוצאותיו יום קודם שהתפרסם כי אני מכיר את ההפקה, והשני הוא שאני לא סובל את הגוף המסואב והמכוער הזה, נס ודגל לשחיתות מוסרית וערכית המכונה מע"צ. המחדלים של מע"צ בכל תחומי האחריות שלה גורמים לנו להיהרג ולהיפצע. אותם אלה ש"מזועזעים" ממותו כמו שר התחבורה הטיפש הזה, שיושב ו"מזדעזע", אך לא בודק כמה נהרגו עקב זלזול פשוט בחיי אדם של אותו הרשקוביץ עליו הוא אחראי. ישנו כאמור מקרה אחד בו אנחנו יודעים שהוא ניסה לטייח את אחריותו. אנחנו יודעים את זה כי הוא נכשל ונתפס בשקר, אבל אנחנו לא יודעים כמה מקרים נוספים קרו, כמה עוד אנשים נהרגו ונפצעו בגללו ולא הגיעו לידיעתינו. אז בואו ואקח את האמת עוד קצת קדימה: גם נילי נתאכו מר הרשקוביץ נהרגה בגללך. היא ואחותה. אתה שלא טרחת להאיר את הכביש הכל כך מסוכן הזה למרות תאונות חוזרות ונשנות באותו הקטע ממש. אתה שהיית אחראי לאותו כביש, אך לא נקפת אצבע כדי לעשות משהו ולו קטן, כדי לגרום לו להיות ולו טיפה פחות מסוכן, ואותו פרח שנקרא נילי נתאכו נקטף עקב כך. אני, לא אבכה על מותך, ואפילו בז לך על שבחרת בפתרון הקל במקום להתמודד עם האחריות שלך אל מול העם. ישנם כאלה שאפילו יברכו על כך. ישנן לפחות 17 משפחות כאלה.

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
לא נשלחו תגובות לידיעה


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים