פבריציו מאוני - שנה למותו

28/11/2005 21:37:26

פבריציו מאוני - 1957-2005

"פבריציו מאוני הוכרז מת אחרי שנפל במקטע ה- 11 של ראלי דאקאר. פראמדיקים הגיעו למקום תוך דקות, אך האיטלקי מת תוך כדי שהגיעו אליו." כך היתה לשון ההודעה על מותו של מי שהיה ללא ספק, מגדולי רוכבי הראלי מעולם, ובשני העשורים האחרונים בפרט.

עמיר שבתאי


האיש
פבריציו מאוני נהרג בדאקאר של 2005 בתחילת השנה. קשה לתפוס שמי שרכב את הדאקאר כמעט 13 פעם, וניצח אותו פעמיים ברציפות בשנים 2001-2002, וכעת בגיל 47 כנראה שעמד לנצח אותו שוב, מת תוך כדי הדאקאר. מעניק כמעט משמעות מיסטית למושג של כח האדם אל מול כוחות הטבע. כוחות איש של פלדה שניצח את המדבר 12 פעם, וכעת כאילו המדבר והטבע כולו, חברו יד אחת עם מלאך המוות כדי להכניע אותו בצוותא, ולהחזיר לו מנה אחת אפיים. המדבר לבדו, לא יכל לו.

הגדולה של פבריציו מאוני היא דווקא הכתבות שכתבו עליו מאז מותו כמעט בכל חור אפשרי. כתבות הספד נכתבו גם באתרי עיתונות של מגזינים שבינם ובין מירוצי שטח, אפילו אם זה הדאקאר, אין ולא כלום. הרוכב האיטלקי היה דמות מוכרת בכל עולם האופנועים, והתדהמה שליוותה את מותו היתה מעל ומעבר לסיקור העיתונאי אותו קיבל בחייו. לא רק בגלל הישגיו יוצאי הדופן, אשר ללא ספק מעמידים בפרופורציה הישגים אחרים, ואשר על פיהם יתיישרו מעתה רוכבי הדאקאר לדעת את גדולתם או נומך קומתם, אלא בעיקר בגלל האיש. פבריציו מאוני היה אחד האנשים הנחמדים ביותר שיכולת למצוא, ולא משנה אם היית עיתונאי אופנועים פרובוקטיבי וחטטן להגזים, או סתם מעריץ אלמוני שניגש לשוחח איתו, החיוך הנצחי שלו מעולם לא מש מפיו.

"פבריציו מאוני נהרג בדאקאר,  כוחות איש של פלדה שניצח את המדבר 12 פעם, וכעת כאילו המדבר והטבע כולו, חברו יד אחת עם מלאך המוות כדי להכניע אותו בצוותא, ולהחזיר לו מנה אחת אפיים. המדבר לבדו, לא יכל לו"

התאונה
מי שמצא את מאוני בקילומטר ה- 400 שבין אתאר לקיפה במדבר המאוריטני האיום, היה דוד פרטינה הצרפתי, שהתמודד עם מאוני על הבכורה במירוץ המפרך. פרטינה, זיהה את המצוקה שהיה שרוי בה האיטלקי ששכב שרוע על הקרקע, והזמין מיד את שירותי ההצלה של הראלי שהגיעו תוך דקות במסוק. שירותי ההצלה ניסו להחיות את מאוני במשך 45 דקות רצופות, אך הוא כבר היה מת.

ההישגים הבולטים
פבריציו מאוני היה אחד מרוכבי הראלי הגדולים אי פעם. קשה שלא להזכיר באותה נשימה את ריצ'ארד סיינט (ביחד עם מאוני המניף את ידו בתמונה למטה), שנהרג חמישה חודשים לפני כן בראלי הפרעונים, והיה יריבו הקשה של מאוני למירוצי המדבר המפרכים. מאוני ניצח פעמיים ברציפות את הדאקאר בשנים 2001 וב- 2002, ניצח חמש פעמים את את ראלי הפרעונים בין השנים 1996 ל- 2001, ניצח ארבע פעמים את ראלי טוניסיה, ופעם אחת, היחידה שהשתתף, בראלי האינקה.


מאוני השאיר אחריו אשה, אלנה, ושני ילדים: ג'ואל בן 15, וצ'יארה, בת שלוש.


יהי זכרו ברוך.

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.למי אכפתחבל28/11/2005 22:19:50
רוכב הראלי הכי גדול אי פעם.


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים