איך בוחרים עו"דאז, איך לבחור עו"ד?!

הפעם, נסקור ונרחיב נושא חשוב ומהותי כגון בחירת עורך הדין שיטפל בתביעתנו ובנוסף, נפרט מהן ההליכים המשפטיים לאורך טיפול זה.

עו"ד אבי בן אריה

אז, מתי כדאי לפנות לעורך הדין ואיך לבחור את עורך הדין המתאים לכם? די פשוט האמת. כדאי לפנות לעורך דין מיד לאחר התאונה, עורך דין המכיר את החוקים והתקנות יוכל להמליץ ולתת חוות דעת מקצועית על ההליכים הרפואיים והמשפטיים שיש עליכם לעבור. לחוסר נסיונכם עלולות להיות השלכות כלכליות ארוכות טווח.

לא מומלץ לפנות לחברות הביטוח בצורה עצמאית, גם לא בתאונות קלות ביותר. חברות הביטוח נוהגות להציע סכומי פשרה נמוכים יותר לפונים אישית וכן חברות הביטוח מתנות תשלום פיצויים כנגד חתימה על כתב קבלה ושחרור. לתשומת לבך: בחתימתך על כתב זה אתה מוותר על כל תביעותיך, גם העתידיות וגם עבור נזקים שלא ידעת עליהם. הסכנה הממשית הטמונה בויתור שכזה הנעשה בטרם עת, היא שהמצב הרפואי עלול להסתבך או להחמיר. כמו כן ייתכנו נזקים שעלולים להתגלות רק בעתיד. שהרי טיבם של נזקים גופניים להתייצב רק בחלוף תקופה מתאימה ממועד התאונה. לכן כתב הקבלה והשחרור עלול להותיר אותך ללא פיצוי עבור הסתבכויות, או החמרות של המצב הרפואי, כמו גם עבור נזקים לא ידועים בשלב החתימה. מה גם שבד"כ חברות הביטוח נושאות בנטל תשלום שכר טירחת עורך הדין, במסגרת תשלום הפיצוי הכולל. בכל מקרה, יש להגיש תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף לא יאוחר מ- 7 שנים מיום התאונה, וקטין עד גיל 25 וזאת בכפוף לסייגים ולחריגים הקבועים בחוק. בכל מקרה מומלץ ביותר להתייעץ מבעוד מועד על-מנת לא לפספס את תקופת ההתישנות. מועדים אלו להגשת תביעת נזיקין קבועים בחוק ההתיישנות התש"ח - 1948 ומומלץ מאוד לא לאחר את המועדים!

שכרו את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום של תאונות דרכים. בעוד שבעבר התמחו בתחום מספר מועט יחסית של משרדי עורכי דין, הרי שכיום עם האינפלציה ההולכת וגוברת של משרדי עורכי דין והתחרות הקשה השוררת בענף, הצטרפו למעגל עורכי דין רבים המנסים להגדיל את נפח העבודה ולהיכנס לתחום זה ללא נסיון רב בתחום. עורכי דין המתמחים בתחום מיוחד זה מכירים היטב את החוק על כל תיקוניו האחרונים, מעודכנים בפסיקה, בעלי ניסיון בניהול מו"מ עם חברות הביטוח ובהתנהלות מול בתי המשפט. לכן, חשוב מאוד לקבל המלצות מאנשים האמונים על ידכם, לגבי עורכי דין המוכרים להם והעוסקים בתחום, לא כל עורך דין של האבא, דוד או שכן קרוב הינו בעל מומחיות ונסיון בתחום ייחודי זה. בנוסף חשוב לדעת, כי קיימות חברות שונות לייעוץ משפטי, אולם רק עורך דין מורשה רשאי לקבל שכר טרחה עבור שירות וייעוץ משפטי, ורק עורך דין נושא באחריות מקצועית לשירות וייעוץ משפטי שניתן על-ידו. במקרה של תאונת דרכים - שכר טרחת עורך דין (לגבי נזקי גוף) קבוע בחוק כך שאין טעם להתפשר על פחות מטיפול של עורך דין בתביעתכם.

לאחר שפניתם לעורך דין וקבעתם פגישה, יש לשים לב למספר נושאים ולבררם לפני מסירת התיק לטיפול. ראשית, בררו בנושא שכר טרחת עורך הדין במקרה של טיפול בועדות רפואיות במל"ל בעת הצורך ובערעורים במידה ויהיו (מצידכם או מהצד השני). כעת, חשוב להתרשם באופן אישי מהמשרד והצוות המשפטי ולברר היטב זהות עורך הדין המועמד לנהל את התיק כולו (כולל משא ומתן מול חברות הביטוח וניהול החקירות בבית המשפט), כמעט בכל משרד ישנם עורכי דין שכירים ומתמחים שאף הם מטפלים בתיקים, אין הדבר מראה שהטיפול יהיה לקוי, אבל כדאי שתהיו מודעים לכך טרם חתימתכם על הטפסים. טרם ההחלטה הסופית, עצרו שניה ובדקו מהי הרגשתכם לגבי עורך הדין, הכימיה ביניכם וההתייחסות שלו אליך כלקוח ואל התיק חשובים מאוד להמשך הדרך, אם אינכם בטוחים, אל תתביישו ותמשיכו לחפש אחר עורך דין מתאים יותר. בפגישה, אל תתרשמו ממשרד גדול ומפואר יתר על המידה, שימו לב למקצועיות, להתייחסות ולאישיות עורך הדין.

לאחר שהחלטתם לבחור בעורך הדין, תצטרכו בסופה של הפגישה לחתום על מספר טפסים סטנדרטיים כגון, יפוי כח לעורך הדין לפעול בשמכם, טופס ויתור על סודיות רפואית שיאפשר לחברות הביטוח לדלות פרטים על עברכם הרפואי למשל האם הנזק הרפואי נגרם עקב התאונה או עקב גורם אחר וכו', והסכם שכר טרחה שהינו הסכם די סטנדרטי, בהתאם לחוק ( כפי שהרחבנו בכתבה הראשונה), כותרת הטפסים או מועד החתימה יכול להשתנות אבל באופן עקרוני אלו הטפסים המהותיים. כעת, ה"כדור" בידי עורך הדין בהליך משא ומתן מול חברות הביטוח בהתאם למצבכם הרפואי ונכונות חברות הביטוח לפשרה, משך ההליך במקרה של משא ומתן ללא פניה לערכאות עשוי להימשך, החל ממספר חודשים ועד לשנתיים, אולם במקרה של פניה לערכאות עלולים ההליכים להימשך אף מספר שנים, אם כי לרוב תיקים אלו מסתיימים בפשרה תוך כשנה – שנה וחצי מיום התביעה בבית המשפט. פניה לערכאות תתבצע רק לאחר גיבושו סופי של הנזק שמוסכם שפרק הזמן הדרוש לשם כך הוא לפחות כשנה פסק הדין הניתן על ידי בית המשפט ממצה את כל זכויותיך כנפגע. לא תוכל לתבוע פיצוי נוסף לאחר מתן פסק הדין (אלא במקרים נדירים), גם אם מצבך יוחמר.

נפגע תאונת דרכים נהנה מהסדר מיוחד בתשלום האגרה. בשלב הגשת התביעה לבית המשפט, משלם הנפגע -התובע 587 ש"ח בבית משפט השלום ו- 1,000 ש"ח בבית המשפט המחוזי.האגרה המלאה, 5,641 ש"ח בבית משפט השלום ו- 35,254 ש"ח בבית המשפט המחוזי, משולמת רק בסופו של ההליך המשפטי. חברת הביטוח תחויב, ברוב רובם של המקרים, בנוסף לפיצויים, גם במלוא אגרת בית המשפט.

ועד שניפגש בפעם הבא – סעו בזהירות.

המידע המסופק הינו בבחינת מידע אינפורמטיבי כללי בלבד ועשוי לכלול טעויות ו/או שגיאות ו/או השמטות ו/או אי-דיוקים למיניהם. חוקים הנמצאים בתוקף עשויים להשתנות בכל זמן. לפיכך, בשום אופן אין להתייחס למידע המסופק בכתבה כהמלצה לפעול ו/או להימנע מלפעול ו/או משום ייעוץ משפטי כל שהוא.בכל מקרה, יש לפנות לעורך-דין לקבלת ייעוץ משפטי.

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.סקאזימי05/07/2007 14:28:03
גיכחטוחעחיאטלםוןפ


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים