מוטו GP: מירוץ מס' 16- אסטוריל, פורטוגל

15/10/2006 16:15:46

עמיר שבתאי

אוי אוי אוי. הדבר האחרון שאפשר היה לומר על המירוץ הזה הוא שיותר מדי אנשים, כולל אני, ששמחו על מה שקרה שם היום. אבל מה לעשות. יש כנראה איזה קשר קוסמי לצדק מינימלי בעולם.

לפני המירוץ הכל נראה כאילו הולכת להיות לנו חגיגה במירוץ האחרון והקרוב בולנסיה. רוסי בפול, היידן שלישי, באמצע ישנו אדוארדס שרמז כבר מאמצע השבוע על נאמנותו המוחלטת לבן קבוצתו. אסטוריל הוא אחד המסלולים היותר שנויים במחלוקת: אהוד, לא אהוד, רוכבים שאוהבים אותו.. בעצם אין כאלה.

המירוץ היה אמור להיות הפרק המותח שלפני האחרון לעונת 2006 המוטרפת משהו. חולשתה של ימאהה שהקרינה על רוסי, היתה כר פורה למספר גדול יחסית של מנצחים, ומגוון רחב עוד יותר של רוכבים שסיימו על הפודיום. אבל, ואני נשבע לכם, היתה לי הרגשה שמשהו במירוץ הזה לא הולך להסתדר טוב. היה משהו רע באוויר שבלט במיוחד כשלפני המירוץ היידן אמר שהוא הולך לעשות מה שהוא צריך לעשות. מה שהוא היה צריך לעשות, היה לנצח. מה שהוא היה חייב לעשות, היה להיצמד לרוסי ולא לתת לו להקטין מדי את הפער בן 12 הנקודות שעמד לזכותו. 

והיידן עשה בדיוק את זה. מהפניה הראשונה הוא יוצא רביעי, לפניו אדוארדס ופדרוסה, שיניה נאקאנו עף מהמסלול ומאבד את ההכרה לרגע. בסוף ההקפה הראשונה עוקף היידן במפגן רכיבה נדיר את אדוארדס בסוף הישורת על הבלמים מבחוץ!!!!!, ונצמד לפדרוסה. הקפה ומשהו אחר כך משאיר פדרוסה חלל בשמאלית מהירה, והיידן ממהר לסתום את החלל הזה עם רפסול מספר 69, ואז מגיעה האפוקליפסה של היידן.

ישנם דברים שלא עושים נקודה, ופדרוסה עשה בדיוק את זה. בהקפה החמישית, כנראה עצבני על העקיפה של היידן שאילצה אותו להרים את האופנוע, מנסה פדרוסה להיכנס מתחת להיידן.

מי שרכב פעם במסלול או במירוץ כביש, מכיר את.. באין מונח מקצועי, נקרא לזה ה"קו הסגור". הקו הזה בא ביתר שאת ברמות רכיבה האליליות של רוכבי המוטו GP: בלימה סופר סופר מאוחרת שמסתיימת עמוק בתוך הפניה כשהאופנוע כבר מוטה משמעותית, ואז פקודת היגוי שמשלימה את הירידה של האופנוע ישירות אל שיא הפניה. אז כבר לא מנסה הרוכב שמאחור לעקוף ולא משנה מה. נסיון עקיפה בשלב ההיגוי הוא נפילה בטוחה של לפחות אחד מהרוכבים במקרה הטוב, ושל שניהם במקרה הנפוץ. זה בדיוק מה שפדרוסה עשה.

היידן כבר קרוב אל שיא הפניה בשלב שהוא כבר עוזב את מה שנשאר מהלחץ בידית הבלם, ובפקודת היגוי קלילה משלים את הכניסה לפניה צמוד לשולי המסלול הכחולים לבנים. לפדרוסה משום מה נדמה שהוא יכול איפשהו להיכנס פנימה, אך הוא עולה על השוליים, המכה מהשול בצד הצמיג מרימה אותו מעלה והצידה - שולחת אותו להשתטחות אפיים ארצה כשבדרך הוא פוגע בצמיג האחורי של ה-RC211V של היידן ומעיף גם אותו אל צידי המסלול. "סיכול ממוקד" אומר לי נמרוד בוקר בטלפון. יש בזה משהו.

יש דברים שעליהם צריך לצום הרבה יותר מיום אחד ביום הכיפורים. אחד הדברים הוא להפיל בשלב המכריע של העונה את אחד משני מובילי הטבלה שנלחמים בעור שיניהם על האליפות. הדבר השני והחמור יותר הוא שאותה האליפות היא ה-אליפות שרק קומץ אנשים בעולם התחרו עליה לאורך ההסטוריה. הדבר השלישי והנורא מכל הוא שאותו אחד משני מובילי הטבלה הוא בן הקבוצה שלך והחבר שלך לגאראז' בפאדוק, ואתה גוזל ממנו את האפשרות לתואר. על כך אין סליחה ואין כפרה.


אבל המירוץ נמשך. בינתיים ועוד לפני התאונה של שני אופנועי הרפסול, מתנגשים קייסי סטונר וסטה ג'יברנאו ששובר את היד וכנראה שוב פוגע בעצם הבריח השבורה שלו. טוני אליאס מתחיל להראות ניצוצות גאונות כשהוא נצמד אט אט לאדוארדס השני, ואילו מאחור עוקף רוברטס ברכיבה חלקה ויפה את טאמאדה אל המיקום הרביעי לאחר שהחל את המירוץ מהמקום ה-14 על הגריד. מלאנדרי הפצוע מיום חמישי לא מצליח לסיים בלימה עקב כאבים, ויוצא אל החולות אך חוזר פנימה. מאוחר יותר יוצא גם הופקינס החוצה וחוזר. גרי מק'קוי – מי שניצח שלושה מירוצי 500 סמ"ק בסוף האלף הקודם על ימאהה רד בול, חוזר אל המסלולים על אופנוע "אילמור" בנפח 800 סמ"ק, ואף עוקף את קרדוסו אל המקום ה-14 ועם שתי נקודות אליפות, אך בסופו של דבר הוא פורש עם תקלה אלקטרונית שמפריעה לו לפתוח גז ביציאה מהפניה.

בהקפה ה-14 מתחילה סאגת אליאס. הרוכב הגאוני והאכזרי שנעלם עם המעבר למוטו GP מקטגוריית ה-250, יצא היום החוצה מהארון, ובענק. הכניסות של אליאס לפניות במהירויות מטורפות עם גלגל אחורי יוצא החוצה, השאירו את כולם המומים, כולל את קולין אדוארדס. בהשוואה למהירות הכניסה של אדוארדס והאחרים, נראה אליאס מרחף אל תוך הפניות כרקדן בלט למול מתאבקי סומו. מהיר ב 20 קמ"ש לפחות. בפעם הראשונה שהוא עשה את זה אף אחד לא יכול היה להאמין שהוא יגמור את הפניה, אבל הוא עשה את זה כמו ענק. אדוארדס עוד ניסה להשיב מלחמה ועקף את אליאס בכניסה לשיקיין, אולם הקפה מאוחר יותר ובאותו המקום, לא היה לאף אחד מענה למהירויות הכניסה המטורפות של אליאס לפניות.

הקפה 19. אליאס השני כבר מהיר מאד גם ביחס לרוסי שנעלם קדימה בשלבים המוקדמים יותר עם פער של שתי שניות על האחרים, ומצמצם את הפער כשהוא מהיר מרוסי בלא פחות מ-0.6 שנ' להקפה. בסוף הישורת של ההקפה ה-20 כבר עובר האליאס הבלתי יאומן להוביל, כשהוא בולם מאוחר יותר מרוסי במהירויות שקרובות ל-320 קמ"ש עם ... צמיג אחורי מחליק בסגנון סופרמוטו אשר הוא נעזר בו כדי להיכנס עמוק יותר על הבלמים אל תוך הפניה תוך תיקון קו הפניה בעזרת ההחלקה. רוסי מנסה להשיב מלחמה ובולם ביחד עם אליאס כמה פניות אחר כך, אך כמעט מאבד את האופנוע כשהוא לא מעריך נכונה כמה מאוחר בולם אליאס וכמה מהר הוא נכנס אל הפניות. שתי הקפות מאוחר יותר מסמן אליאס לרוסי עם הרגל, ו... נותן לו לעקוף. מישהו משחק משחקים פסיכולוגיים עם המאסטר של המשחקים האלו? רוברטס ג'וניור ממשיך להרשים כשהוא עוקף את אדוארדס אל המקום השלישי, ומיד אחר כך עוקף גם את אליאס שנראה כאילו גמר את הצמיגים. רק מאוחר יותר אני אבין ביחד עם כולם שהוא פשוט הוריד מעט את הקצב. 

סוף הקפה 25 - או תחילת הקפה 26 בעצם, תירשם לעד ולעולם כאחת המרתקות ביותר. רוסי מוביל אל הפניה הראשונה, אחריו רוברטס שמכין את עצמו לעקיפה בקו הפנימי ונראה כאילו הוא עומד להצליח בכך, אבל אף אחד מהם לא הכין את עצמו להפצצה האטומית מאחור. במקום שבו ראינו את רוסי ורוברטס חזק על הבלמים, אליאס היה עדיין עם המצערת פתוחה עד הסוף!!!!! בולם אחרי הרגע האחרון, ושוב משתמש באופן מופלא בבלם האחורי להיגוי אל תוך הפניה כשהבלם הקדמי עדיין לחוץ עד הסוף. שניה, אני הולך לנשום וחוזר. אליאס נופל על השניים שלא מבינים בכלל מאיפה הוא מגיע, ורוסי, הקיצוני המרוחק, יוצא מהפניה הזו שלישי רק כדי לעקוף כמה פניות אחר כך את רוברטס אל המקום השני.

בשלב הזה אתה חושב שרוסי, שכבר יודע שהיידן מחוץ למירוץ, ירפה מאליאס המתרחק והמוטרף שאין לו מה להפסיד, ויסתפק ב-20 נקודות בטוחות. במיוחד לאחר שהצעיר כבר הפיל את רוסי פעם אחת העונה. אבל הרייסר המופלא הזה מתחיל ללחוץ את אליאס מאחור בהקפה האחרונה. רוסי עוקף את אליאס בכניסה לשיקיין, אך אליאס נשאר צמוד אליו מבחוץ. פניה נוספת, ואליאס שוב צמוד לרוסי. בכניסה אל הפניה האחרונה נכנס רוסי המוביל אל הפניה בקו חצי הגנתי, ואליאס מנצל את המומנטום כדי לצאת מהפניה בדרייב מטורף. אליאס נצמד אל רוסי בסליפ סטרים, ומצליח לעקוף אותו על קו הסיום ולנצח בפער בלת נתפס כמעט בן שתי אלפיות השניה בלבד. לוותיקים שביננו שהתסריט הזה נשמע להם מוכר, זה בדיוק מה שקרה עם אלכס קריבילה – שבאופן אירוני הוא היום המנטור של אליאס, אשר ניצח באותו האופן בדיוק את מייקל דוהאן בעונת 1996– בברנו אם הזיכרון שלי עדיין נשמע לי.

למירוץ הבא בוולנסיה יגיע כבר רוסי כשהוא מוביל את הטבלה בשמונה נקודות על פני היידן. רק מקרה ביזארי ומופרע כמו זה שהתרחש היום, יטול ממנו את התואר השמיני שלו. למרות הבעסה, יש מין צדק פואטי בכך שהרוכב שהוא באמת הטוב ביותר בעולם יקח את האליפות. ההפלה של היידן אינה שונה מההפלה של אליאס את רוסי במירוץ הפתיחה של העונה, או הצמיג והמנוע שכשלו פעם אחר פעם במהלך העונה. אפשר להתחיל ולכתוב את סיכום העונה כבר מעכשיו, לא?

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.hbilan15/10/2006 21:17:07
אחלה סקירה, תודה
2.3styleתשובה לשאלה בסוף15/10/2006 22:05:31
לא. כפי שהיום מוכיח הכל יכול לקרות. מירוץ ענק. ואני חא חושב שאף אחד לא הצטער על הטיית כף המאזניים. (מייקל דוהן 2006?)
3.rubiבמרוץ הבא15/10/2006 23:15:36
במרוץ הבא פדרוסה צריך להציל את כבודו של היידן על ידי מלחמה עם רוסי עד הסוף!!!! ולאפשר להיידן לנצח כשרוסי בחוץ.
4. caRnaf16/10/2006 00:07:40
תיקון קטנטן - צכיה 1996 ולא 2006. אכן אחד המרוצים הגדולים אי פעם. סקירה מצויינת.
5.גזגז16/10/2006 09:19:02
סקירה מעולה תודה. חבל שקראתי אותה עוד לפני המירוץ שאני הולך לראות עכשיו אבל לא התאפקתי.
6.זיו16/10/2006 11:18:18
סקירה חזקה!! המיוחד בסקירות שלך שבתאי, שכשקוראים אותן כל השרירים בגוף נמתחים, אפילו שראיתי את המירוץ בחי הסקירה שלך היא תמיד "אפטר שוק" בשבילי...תודה!
7.יורםנצחון הצדק16/10/2006 22:43:31
צריך להגיד את האמת ניקי היידן הוא לא הרוכב הכי טוב ולא מגיעה לו האליפות ! קרה מה שקרה ,אבל לפחות הטוב ביותר הרוויח . אולי מישהו טס לולנסיה?
8.למי אכפתסקירה17/10/2006 16:22:47
אף אחד כבר לא יעצור את האליפות הקרובה של רוסי, וגם בשנה הבאה. אתה הולך ומשתבח. סקירה שכיף לקרוא.
9.עמיר שבתאי17/10/2006 18:48:43
לזיו. תודה. התנצלות שלוחה לקוראים על שלא כתבתי על יפן. ראיתי את המירוץ רק שבוע אחרי עקב עומס.
10.צחיגדול19/10/2006 08:53:24
סקירה גדולה רואים שמושקע בה הרבה וגם את ההבנה של הכותב בחומר תודה
11.טיל19/10/2006 14:53:13
סקירה פ ג ז


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים