מוטו GP: מירוץ מס' 12 - ברנו, צ'כיה

21/08/2006 09:12:33

עמיר שבתאי

אם את אנחת הרווחה של לוריס קפירוסי ודוקאטי אחרי המירוץ בברנו היה אפשר לשמוע עד לכנסת, הרי שאנחת רווחה גדולה עוד יותר ניתן היה לשמוע מברידג'סטון. יצרן הצמיגים שהוכיח העונה שהוא אפילו לא מתקרב ליכולת ההישרדות של מישלין בקרבות בני 45 דקות, הצליח סוף סוף לנצח מירוץ. אל המירוץ הגיע לוריס קפירוסי עולץ ושמח. מצלמת הטלביזיה הראתה אותו נכנס אל הפאדוק בדילוג מאושר, ומחייך לכל עבר. לוריס כאילו ידע שזה היום שלו, ואיזה יום שזה היה...

ניקי-הפועל האפור-היידן, לא תלה תקוות רבות במירוץ הזה. מי שעקב אחרי הבחור בשבועיים האחרונים ידע לשמוע כאילו ניקי רוצה רק לשים את ברנו מאחוריו, להשיג מה שישיג, ולהמשיך הלאה למירוץ הבא במלזיה. רוסי לעומתו, נראה כאילו שבה אליו שמחת החיים. לאחר המירוץ הקודם בלגונה סקה בו נגמר לרוסי האופנוע אט אט עד ששבק בהקפה האחרונה, ראינו רוסי אחר וחדש. רוסי שרגיל כבר לאכזבות, ובנחישות נפש עצומה פשוט שם את האכזבה מאחוריו. לא ראינו כאן בכי או צער. רוסי ירד מהאופנוע, נופף לכל העולם כאילו אומר "זו לא העונה שלי". אבל רוסי עדיין כאן, ולמרות שלא סיים מירוצים, שנפגעו לו הצמיגים, שנכנסו בו מאחור (סתמו ת'פה), ששבק לו המנוע בדרך לעוד ניצחון, למרות הכל, הוא עדיין בעל מספר הנצחונות הגבוה ביותר העונה, וללא ספק הרוכב הטוב ביותר בעולם. לא "עדיין", אלא "ללא ספק". עוד לא הגיע לזירה רוכב במשקלו של רוסי. לרוסי אגב, יש רק זכרונות טובים מהמסלול הצ'כי. כאן הוא השיג בדיוק לפני 10 שנים את נצחונו הראשון בזירת הגרנד פרי ב-125 סמ"ק. 

מי שחווה מיד ראשונה ובפעם השניה העונה את משקלו הרב של רוסי הוא האלוף והכישרון המדהים דני פדרוסה. אם יש משהו שיכול להעיד על העוצמה שבה הבחור הזה נכנס לעולם המוטו GP היא האכזבה מהתוצאה שלו במקצי הדירוג: תשיעי בלבד. הבחור הוא ללא ספק "הרוקי של השנה" הטוב ביותר שנראה מאז תחילת שנות השמונים עם פרדי ספנסר המדהים. אבל בקרב הראש בראש השני שלו עם רוסי, ועם כל העוצמה של האופנוע הטוב ביותר כנראה בעולם המוטו GP, בקרב פנים אל פנים, הוא פשוט נשאר מאחור. אגב, בעיני הפרטיות, הוא הוא הרוכב מספר 2 היום באיכותו בעולם המוטו GP. מבריק, שקול, חכם, כמעט ולא שוגה, יש לו מספר קוים לכניסה לפניה ומספר קוי פניה, ומספר קוי עקיפה כתוצאה מכך. הוא עוקף במקומות בלתי אפשריים ובלתי צפויים... מזכיר לכם מישהו? רמז: הוא רוכב על אופנוע צהוב.

כנראה שהתחושות של הרוכבים היו נכונות. הצהלות של קפירוסי טרם המירוץ, האופטימיות של רוסי והפסימיות של היידן. לגבי פדרוסה הביישן, קשה להוציא ממנו מילה או תחושה. הוא ביישן מדי, מופנם מדי, צעיר מדי בגילו. קפירוסי פרץ אל הפניה הראשונה, הגיע אליה ראשון, ומכאן רק הלך והגדיל את הפער על שאר הרוכבים עד לניצחון. מה שנקרא ניצחון מדגל אל דגל. רוסי החל את המירוץ מהפול בפעם השניה שלו העונה, אולם לא יכול היה לכח המנוע העדיף ומערכת ה"פתיחה" הטובה יותר כנראה, המותקנת בדוקאטי. קפירוסי הגיע ראשון אל הפניה הראשונה, כשמאחור עוקף היידן את רוסי אל תוך הפניה למקום השני, ורוברטס מנסה לגנוב את מרוסי את המיקום השלישי, אולם נשאר רביעי. רוברטס בכלל נראה בתחיה מחודשת על האופנוע של KR מונע מנוע ההונדה, ומביא פעם אחר פעם את האופנוע והקבוצה לתוצאות טובות יותר ויותר, ופודיום עוד העונה הוא עניין בהחלט בר השגה. 

הנדנדה המוכרת ממירוצי המוטו GP נראתה גם הפעם. רוסי עקף בסופו של דבר את היידן בחזרה אל המקום השני, ומשם היידן המשיך להדרדר לאחור כשהוא נאבק עם רוברטס, סטונר, מלאנדרי והטקסס טורנדו. פדרוסה פרץ מהמיקום התשיעי ישירות לשישי, ובהקפה השניה לחמישי כשהוא עוקף את רוברטס. סטונר עוקף עוד קודם את רוברטס, וכמעט עף כשהוא מאבד טיפה יותר מדי את האחורי עם פתיחת גז חזקה מדי. סטונר חייב ללמוד היכן נמצאים קצותיו ומגבלותיו של האופנוע, לפתח יותר רגש בכידון ובישבן, כדי להגיע סוף סוף לתוצאות אליהן יכולה יכולת הרכיבה שלו להוביל אותו.

מלאנדרי ורוברטס מתחילים במלחמת עקיפות מסיבית בהקפות הרביעית והחמישית, כשבסופו של הקרב מוצא את עצמו האמריקאי אחרי האיטלקי, ואת נאקאנו המצוין על הקאוואסאקי צמוד לו לישבן.

פדרוסה ממשיך לדהור קדימה עם מהירויות פניה מטורפות יחסית לשאר השדה, עוקף את סטונר, רוברטס ואדוארדס, ומגיע להיידן. לאחר מספר נסיונות עקיפה בהם הוא אף יושב על הקצה של הצמיג האחורי שלו ומחליק. פדרוסה מנסה קו רחב שחוסם את הכניסה לפניה הבאה, אך ניקי עונה לו בבלימה סופר מאוחרת, פדרוסה מנסה בפניה הראשונה הסופר רחבה בקצה הישורת, אך ניקי בולם מאד מאוחר עם קו פניה רחב, וחוסם אותו. בסופו של הקרב ההירואי עוקף לבסוף פדרוסה את היידן על הבלמים שוב בכניסה לפניה הראשונה, ומגיע בסופו של דבר אל המיקום השלישי אחרי רוסי. מכאן ואילך לא ברור אם אם הוא לא מצליח להתקרב לרוסי, או שהוא פשוט מעדיף לשבת מאחוריו וללמוד אותו. לאור המאמצים בכל אופן שהפגין פדרוסה, נראה כי התשובה הראשונה היא הנכונה. כנראה.

מאחור מתנהל קרב עקיפות אימתני בין ניקי, רוברטס, מלאנדרי ואדוארדס. קפירוסי רחוק מקדימה עם פער של יותר מחמש שניות כבר בהקפה העשירית, וכשהוא מהיר משאר השדה בקצב של כחצי שניה לכל הקפה.

5 הקפות לסיום. פדרוסה מנסה לעקוף את רוסי בכניסה בלתי אפשרית מתחת לאופנוע של רוסי בכניסה לפניה. בנס שניהם נשארים על הגלגלים לאחר שפדרוסה מרים את האופנוע בשיא הפניה, וכנראה גם פוגע ברוסי עצמו. הקפה מאוחר יותר עוקף פדרוסה את רוסי, רוסי עוקף אותו מיד בחזרה ומכאן נספרות לשניהם 7 הקפות הדדיות אחד על השני. רוסי נכנס לפניות סופר מאוחר, כשהוא משתמש בנעילת הצמיג האחורי בכניסה לפניה כדי לחדד את קו הפניה לאחר הכניסות הכל כך מאוחרות לפניות. בסופו של דבר הרוכב הטוב בעולם מנצח את דו הקרב הזה, ומיד גם פותח פער על פדרוסה ומנער אותו מעליו.

הנדנדה מאחור ממשיכה, כשבהקפה האחרונה נגמר לניקי היידן הממוקם שישי חלקו הימני של הצמיג האחורי באופן סופי, הוא נעקף גם על ידי נאקאנו והופקינס, ויורד אל המיקום התשיעי בלבד. קפירוסי מנצח בפער אדיר, רוסי שני – מצמצם את הפער בטבלה על היידן ל-38 נק' בלבד, ופדרוסה מביא עוד פודיום בעונת רוקי מדהימה.


שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.זיו21/08/2006 10:17:18
שבתאי, ברוך השב, סקירה מעולה!
2.עמיר שבתאי21/08/2006 10:24:35
שמח שאתה נהנה.
3.גזגזסקירה מעולה21/08/2006 14:35:45
תודה
4.ד'ר סיני26/08/2006 09:56:13
סקירה מצויינת שבתאי,היה מירוץ משובח, קאפירוסי נתן רכיבה של החיים, הגיע לו מקום ראשון פלוס, רוסיפומי היקר מעביר לפדרוסה קורסי ערב ברכיבה במסלול טכני, ואיזה סבבה שהיידן מסיים 9, יש שוב תקווה שרוסי מסיים ראשון ת'עונה.


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים