מוטו GP: מירוץ מס' 11 - לגונה סקה, ארה"ב

24/07/2006 19:44:07

עמיר שבתאי

השנה כבר לא היתה בארצות הברית את ההתלהבות שהיתה בשנה שעברה. למעט ניקי היידן שלא היה בטוח שהוא יכול, אך ניצח את המירוץ. אם לא היה רוסי באליפות, הוא כבר היה מוכרז כאלוף העולם הבא.

הסבב האמריקאי של מירוצי המוטו GP ל-2006, לא קיבל את ההתייחסות המטורפת לו זכה המירוץ בעונה הקודמת – עת חזר הקרקס הכי מהיר על שני גלגלים ליבשת הרחוקה לאחר 10 שנות היעדרות. אך עדיין, היה שם פסטיבל מהסוג שהאירופאים כבר לא ממשים כשמגיעים מירוצי המוטו GP לעיר. התרגלו האמריקאים, כך לא ראינו שם השנה את מייקל ג'ורדן או את בראד פיט, ועוד שורה של כוכבים מהשורה השניה. השנה הסתפקנו בלראות את הגופות החשופים של בנות קליפורניה, וביננו, זה הרבה יותר שווה מכל ג'ורדן או פיט. 


קליפורניה גירלס

הרוכבים האמריקאים הגיעו למירוץ הביתי כך נראה, עם אותה הרוח הפחות מתלהבת ששרתה על האירוע בכלל. היה רושם שגם האמריקאים הגיעו ל"עוד מירוץ", ולא למירוץ ביתי. כך ראינו דווקא את ורמיולן כובש את עמדת הפול, ולא את אחד מהאמריקאים למרות דומיננטיות מסויימת של קני רוברטס בשלבי האימונים. במירוץ עצמו, שוב מלבד רוברטס והיידן, לא נרשמה התלהבות של הרוכבים האמריקאים האחרים. בניגוד משווע לשנה שעברה, דווקא הרוכבים שזו להם הפעם הראשונה במסלול כמו סטונר, פדרוסה וגם ורמיולן (למרות שרכב שם פעם אחת במסגרת מירוצי הסופרבייק ב- 2005), הם היו הרוכבים המהירים במסלול הכל כך טכני ומסובך.

המירוץ עצמו התחיל מצוין מהצד של ורמיולן. המסלול הדורש ביצים של בת יענה במחזור מתאים לסגנון הרכיבה המוטרף של הבחור, והוא פתח מיד פער על קני רוברטס שהגיע לפניו אל הפניה הראשונה אך נעקף על ידי ורמיולן בתחילת ההקפה השניה. שני הרוכבים החלו להוביל קדימה על היידן השלישי, ואדוארדס, שהיה הפייבוריט שלי למירוץ הזה. אדוארדס נראה בכלל חלש, בטח ובטח לעומת המקום השני הפנטסטי שלו בשנה שעברה, והוא החל לשמוט מקומות כבר מהשלבים הראשונים של המירוץ, משאיר לסטונר המדהים את המקום הרביעי בסוף ההקפה הראשונה. רוסי, שהחל את המירוץ מהמיקום העשירי על הגריד, לא הצליח לטפס מעלה בדירוג בהקפה הראשונה כמו שהוא אוהב, ונשאר עשירי. 


ורמיולן: ביצים של בת יענה

המירוץ הזה גם הוא לא היה המירוץ של אלוף העולם. הימאהה לא הסתדרה עם המסלול האמריקאי הלוהט גם בשלבי האימון, ונראההיה שרוסי לא מרוצה כלל וכלל מהתנהגות האופנוע, שאף שלחה את האלוף לחולות שבצד המסלול יותר מפעם אחת. אחד הסיפורים העיקריים במירוץ החם הזה היה עניין האמינות, והונדה נצחה בענק: מי שלא רכב עם מנוע של הונדה, פשוט לא היה בעניינים למשך כ-ל המירוץ.

ההקפה השלישית הביאה את מלאנדרי להתחיל במתקפה מהמקום השביעי. מרקו פותח חזק את המצערת ביציאה משמאלית שנפתחת – מהיחידות בהן הרוכב ממש רואה את היציאה מהפניה, ויוצא מתחת לאופנוע של פדרוסה ההמום שלא ציפה שם לעקיפה. עוד כמה פניות וגם אדוארדס הופך להסטוריה. הקפה מאוחר יותר מביאה סוף סוף את רוסי לעקיפה ראשונה מהמוקם העשירי לתשיעי באדיבות מר נאקאנו.

פדרוסה לא נשאר חייב למלאנדרי, והספרדי הקטן משאיר אותו בין כוונות ועוקף אותו חזרה לאחר שעקף את אדוארדס גם הוא. ורמיולן מקדימה פותח בינתיים פער של יותר משניה על רוברטס הממוקם שני, אך פדרוסה מתקדם קדימה בצעדי ענק כשהוא קובע את ההקפה המהירה ביותר: לא פחות מחצי שניה של סגירת פער על המובילים, והוא מתחיל להתקרב לסטונר הרביעי. 


פדרוסה: תופעה. אלוף וכישרון ענק

בהקפה התשיעית נקבע גורלו של המירוץ. ניקי היידן, רעב ככלב בר לכתר ראשון בקטגוריה, מחליט שזה הזמן להתחיל את המהלך לניצחון ולהגדלה של הפער בראשות הטבלה על הקונקורנטים, משתופף מתחת למשקף ההונדה, ועוקף את רוברטס במקום הכי מסובך אולי לעקיפה בעולם המירוצים: בכניסה לקורקס-סקרו, שניה לפני שמסיימים את הבלימה בשמאלית, ומפליקים את האופנוע לימנית המוטרפת בירידה עם שני צמיגים על סף אחיזה לא ברור בכלל. היידן עובר למקום השני, ומתחיל במצוד – אין לי מונח אחר – על ורמיולן שהספיק בינתיים לפתוח פער של לא פחות מכ-1.7 שנ' מקדימה. פדרוסה עוקף את סטונר, ומיד אחר כך עוקף גם את רוברטס ועולה אל המקום השלישי. כמה פניות אחר כך דבוקה של השלושה שכוללת את פדרוסה, רוברטס וסטונר, מתחילה בקרב עקיפות קצר אך מטריף עקב טעות של פדרוסה. אני מראש לא מתחייב על הדיוק: פדרוסה שוגה עם פתיחה מהירה מדי של המצערת, סטונר עוקף אותו מבחוץ ובו זמנית רוברטס עוקף אותו מבפנים. פדרוסה מתאושש ומשאיר את רוברטס מאחור, אך סטונר לא מוותר ויוצא מהטריפל קרב הזה ראשון. רוסי מאחור בינתיים מגיע למקום השביעי לאחר שהוא עוקף את הופקינס ואדוארדס.

היידן ממשיך לצמצם פערים על ורמיולן עד לפער של כחצי שניה בהקפה ה-14. מלאנדרי עוקף את רוברטס אל המיקום החמישי, וסטונר מקדימה מצליח שוב ושוב להדוף את ההתקפות של פדרוסה, אלא שבהקפה ה-15 מחליק (שוב) הפרונט של סטונר המסכן, והא מחליק החוצה מהמירוץ מהמיקום השלישי והקרב על הפודיום. נאקאנו על הקאוואסאקי פורש מן המירוץ עם תקלה טכנית, כנראה בגיר.


סטונר: תנו לו בכבוד. מגיע לו

 ההקפה ה-18 מביאה להובלה את מנצח המירוץ בפעם השניה ברציפות. ורמיולן שוגה על הבלמים ויוצא רחב, וזה כל מה שניקי צריך כדי לעבור להובלה ולפתוח מיד פער של כחצי שניה. רוסי נצמד לאורך זמן לרוברטס שמנצל את המנוע העדיף של ההונדה במסלול הטכני ביציאה מהפניות (למנוע ה-V5 של ההונדה עדיפות בהעברת הכח על פני הארבעה צילינדרים בשורה של הימאהה), ולבסוף עוקף את רוברטס בכניסה לשמאלית עיוורת. לא מקום אידיאלי בכלל, אך רוסי הוא עדיין רוסי על הבלמים, ולרוברטס לא נשאר סיכוי. בהקפה ה-20 נכנס רוסי מתחת למלאנדרי ועובר למקום הרביעי. רוסי מנצל עד תום את היכולת העדיפה המדהימה שלו על הצמיגים שהולכים ונגמרים.

הקפה 23. היידן מגדיל את הפער ל-2.3 שניות, ופדרוסה הולך ומתקרב לורמיולן שהמנוע שלו מתחיל לפשל. שתי הקפות אחר כך שוב שגיאה של ורמיולן שמשגרת את פדרוסה אל המיקום השני. שלוש הקפות אחר כך כבר גדל הפער של היידן לכמעט 4 שניות על פדרוסה. האופנוע של היידן עובד נהדר. היידן אמר לפני המירוץ שהוא אוהב את הבמפים הקטנים שקיימים במסלול – מקומות בהם האחרים זהירים יותר. 


היידן: רק בגלל שיש שם איזה רוסי, אני נמנע מלהכתיר אותו כבר עכשיו. מגיעה לו אליפות

הקפה 27. הצמיג האחורי של רוסי מתאבד בצידו השמאלי, משאיר את רוסי מנסה לשייט בזהירות אל קו הגמר. מלאנדרי ורוברטס עוקפים אותו כמעט מיד. המנוע הנחלש והולך של ורמיולן מאפשר למלאנדרי ורוברטס לעקוף אותו בסופו של דבר למקום השלישי והרביעי בהתאמה. רוסי בדיוק אז מגלה שהצרות שלו לא נגמרו עדיין, ושלוש הקפות לסיום מעלה מנוע הימאהה עשן. רוסי עוד ממשיך לשייט עם צמיג ומנוע גמורים לאורך כשתי הקפות, אך פורש מהמירוץ בתחילת ההקפה האחרונה! זו לא העונה של רוסי. הבחור צריך לרכב עם הרב כדורי במושב האחורי כדי להסיר את העין הרעה שרובצת לו על הכתף. אפילו הבלונדיניות בפיטס נראו עצובות. זהו המירוץ השלישי אותו רוסי מסיים ללא נקודות.

היידן מנצח את הסבב האמריקאי בפעם השניה ברציפות, מגדיל את הפער על המקום השני שהפך להיות פדרוסה לאחר ה. פדרוסה שני, ומלאנדרי משלים הופעה שלישית רצופה על הפודיום במקום השלשי. קרלוס צ'קה משלים סוף שבוע מצוין על הימאהה הנעולה בצמיגי דאנלופ עם סיום במיקום השביעי. 

תוצאות המירוץ:
1. Nicky Hayden
2. Dani Pedrosa
3. Marco Melandri
4. Kenny Roberts Junior
5. Chris Vermeulen
6. John Hopkins
7. Carlos Checa
8. Loris Capirossi
9. Colin Edwards
10. Sete Gibernau
11. Makoto Tamada
12. Randy de Puniet
13. James Ellison
14. Alex Hofmann
15. Toni Elias
16. Jose Louis Cardoso
DNF Valentino Rossi
DNF Shinya Nakano
DNF Casey Stoner

טבלת האליפות:
1. Hayden - 194
2. Pedrosa - 160
3. Melandri - 150
4. Rossi - 143
5. Capirossi - 126שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.YYY24/07/2006 20:26:25
משובח ביותר. ברוך שובך. למרות הכל, היה מירוץ מעט משעמם לא?
2.צחי24/07/2006 21:36:51
אחלה סקירה גדול
3.זיו24/07/2006 22:59:17
עמיר, תודה וברוך שובך. סקירה משובחת, לעניין קוהרנטי ובגובה העיניים.
4.EM9225/07/2006 00:27:52
סחטין על הסקירה...(אומנם לא סקניה...אבל בהחלט מהנה לקריאה..) וח"ח על הפירגון להיידן...
5.גזגזל-EM9225/07/2006 08:46:33
אמנם לא סקניה? חביבי.. הכי טוב שקיים. הסקירות הכ טובות שקיימות היום בכל עיתון או אתר הם כאן. תקרא שוב
6.עפרכדורי25/07/2006 09:11:30
יאללה מי בא לנתיבות להתפלל להצלחה של רוסי?
7.לגזגז25/07/2006 12:41:17
זה לא חכמה לשבת מול המרוץ המוקלט ולכתוב כל פיפס קטן שהיה בו תוך כדי עצירת ההקלטה, את זה גם אני יכול לעשות, סקניה כותב גם על דברים מעבר למרוץ עצמו והסקירה מתומצתת יותר טוב.
8.yyyלגזגז26/07/2006 17:35:13
ומה בדיוק שתי הפסקאות הראשונות? הוראות לרמי קיוב?


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים