מוטו GP: מירוץ מס' 6 - מוג'לו, איטליה

05/06/2006 07:17:14

בארבע השנים האחרונות היה ווינר אחד במוג'לו בקטגוריית מירוצי האופנועים החזקה והיוקרתית בעולם. קוראים לו ולנטינו-ולה-רוסיפומי-לה דוקטורה-רוסי. אבל השנה קצר רוסי בעיקר חוסר הצלחה עם צירוף כמעט מיסטי של תקלות וחוסר מזל. זה לא מנע מאיתנו לצפות לניצחון חמישי רצוף של האלוף הפנומן.

עמיר שבתאי


הסבב האיטלקי של מירוצי המוטו GP הוא תמיד סבב "חם" יותר מכל הסבבים האחרים. עם כל הכבוד לקהל הספרדי, הרי שהקהל האיטלקי באמת ובתמים אוהד יותר אופנועים. לא פחות משישה מליון פלוס אנשים ראו את המירוץ היום בשידור חי, ועשרות אלפים הרימו היום דגלים של רוכבים אהודים עליהם במסלול עצמו. יותר דומה למשחק כדורגל מאשר למסלול מירוצים. תופעה כזו, בהיקף כזה, קיימת רק בסבב האיטלקי של מירוצי המוטו GP. לא באף מקום אחר. אפילו הבחורות שסבבו את המסלול היו הפעם יפיפיות באופן מיוחד. 

האוירה השנה היתה אפילו יותר מחשמלת מאי פעם. קהל האוהדים של רוסי הקים מחנות אוהדים ענקיים בתוך היציעים העצומים של מסלול מוג'לו, כמוהם גם מועדון המעריצים של מרקו מלאנדרי (הא?!). ויותר: עצם מה שעובר על הדוקטור העונה, הביא עוד ועוד אוהדים לצפות במירוץ היום. הציפיה של כולם לראות את הדוקטור מנצח במסלול הביתי שלו, גרמה לכולנו לכסוס ציפורניים בעצבנות יתרה. כבר חצי שעה לפני המירוץ העט שלי היה מונח על בלוק הנייר, והקפה נלגם בעצבנות כוס אחר כוס. ציפיה דרוכה, כבר אמרנו?

החגיגה האיטלקית של המירוץ במוג'לו התחילה כבר בסוף המירוץ הקודם. בצרפת הוביל רוסי בארבע שניות, אמור לנצח את המירוץ בקלות יחסית, אבל המנוע שבק. היום באיטליה מקרה כזה היה זורק את האוהדים לרחובות לניתוץ מהיר של חלונות הראווה של סוכני ימאהה באיטליה, ושריפה ברחובות של הימאהות המסכנות שאיתרע מזלן לעמוד בחלון הראווה. היתה כאן מטרה אחת מול העיניים, גם למי שלא הודה בזה אפילו כלפי עצמו: רוסי חייב לנצח. תראו את הקפיצה המאושרת של לוריס - הכי משכיב - קפירוסי בתום המירוץ על רוסי עם חיבוק אדיר בסיום המירוץ, ותקבלו את ההוכחה הברורה ביותר לכמיהה האיטלקית לניצחון של רוסי, ולחזרתו של הד"ר למסלול הניצחונות.

והוא אכן ניצח, ובענק, אבל הניצחון הזה לא בא לו בקלות. יתרון אדיר בכח המנוע של הדוקאטים וההונדות בישורת הארוכה של מוג'לו, עם 10 קמ"ש עודפים של המתחרים הישירים על הימאהה של רוסי (330 ו-320 קמ"ש בהתאמה), גרמו לו להזיע ולעבוד קשה במירוץ הביתי הזה. שנתחיל? 

רוסי התחיל את המירוץ הזה במיקום הטוב ביותר שלו העונה, ובשורה הראשונה על הגריד. סטה ג'יברנאו ולוריס קפירוסי הקפיצו את הקהל האיטלקי כשלקחו על שני הדוקאטים את המקום הראשון והשני, וג'יברנאו אכן פרץ מהפול אל הפניה הראשונה מצוין. רוסי ניצל אף הוא היטב את מיקומו בשורה הראשונה, דולק אחרי סטה אל הפניה הראשונה ומנסה להיצמד אליו ככל הניתן. קפירוסי האומלל מצליח לזנק גרוע, ומגיע אל הפניה הראשונה שמיני בלבד, רואה את האגזוזים של נאקאנו, מלאנדרי, סטונר, פדרוסה והיידן לפניו. חמש פניות אחר כך עוקף רוסי את סטה, ומנסה - כמיטב מסורת רוסי, לברוח קדימה ולבנות פער. אבל הפעם זה לא ממש מצליח לו. כח המנוע העדיף לאין ערוך של הדוקאטי של סטה מצמיד אותו היטב לימאהה של רוסי שלא מצליח לברוח, ומתחיל לזגזג לפני סטה כדי לשבש לו את הכניסה לפניה וגם מצליח. סטה לא מצליח להיכנס מתחת לרוסי ונשאר מאחוריו. מלאנדרי עוקף מצידו בישורת את נאקאנו על הירוק הירוק הזה, ואדוארדס, שמעולם לא הסתדר עם מוג'לו והתחיל את המירוץ מהמיקום ה-14 הנוראי על הגריד, יוצא בסוף הישורת הארוכה והמהירה לטיול על החולות שבצד המסלול. סטה, שלא מוכן לוותר לרוסי, ורואה אולי הזדמנות נדירה לנצח את האיטלקי, מנסה לעקוף את רוסי, והשניים מתחילים לרקוד את אגם הברבורים של צ'ייקוסבסקי בעקיפות מצמררות, צמודים אחד לשני "ברך נוגעת בפיירינג". בסופו של דבר מצליח סטה לעקוף את רוסי, וממקם את עצמו בעמדת ההובלה כשהוא והדוקטורה ממוצבים כמיני קבוצת חוד, ומאחריהם נאקאנו, היידן, פדרוסה, קפירוסי - שמצליח מעט לשפר עמדות. לאחר סטים של נסיונות יירוט, מצליח סוף סוף היידן לעקוף את נאקאנו, ועובר אל המיקום החמישי.

רוסי, שעסוק מדי ללמוד את סטה מקרוב, לא שם לב למה שקורה מאחוריו, ומלאנדרי מפתיע אותו בעקיפה שרוסי בוודאי לא אוהב. קשה. קשה לעקוף את מלאנדרי, ורוסי חווה את זה מקרוב העונה יותר מדי פעמים. לרוסי חסר כח מנוע בישורת, וסטונר מאחוריו מנסה לנצל את המנוע החזק של ההונדה כדי לתקוע אותו מאחור (סת'מו ת'פה) גם הוא (ותורידו ת'חיוך), אך רוסי בולם מאוחר מדי בשביל היכולת של האוסטרלי, וסטונר נשאר מאחור ולא רק הוא. רוסי לוקח הימור גדול למדי כשהוא מנסה לקחת את מלאנדרי על הבלמים כשהוא די רחוק ממנו ולא ממש קרוב מספיק כדי לבצע מהלך כזה, אך הפנומן המדהים מוכיח שוב כי כוחות הטבע נכנעים כשמדובר בו, ושלוש פניות אחר כך הוא עולהבחזרה קדימה להציק לסטה המוביל. עוד שתי פניות, ובלוק פס עצום של רוסי על סטה שמעלה לספרדי זכרונות לא נעימים במיוחד, מביא את רוסי בחזרה להובלה. פדרוסה מאחור קובע את ההקפה המהירה ביותר וציפיתי שהחל מעתה נתחיל להרגיש אותו מעט יותר במירוץ, אבל בדיעבד זה לא ממש קרה. פדרוסה סיים רביעי מבלי להתחרות בחבורת החוד. 

את ההקפה השביעית פותח רוסי כמוביל המירוץ, אולם לא מצליח להשתחרר מסטה שמתעקש לבחון את מערכת הזרקת הדלק של הימאהה ממש מקרוב. הדוקאטי נראה טוב מהימאהה. מאוזן יותר בפניות המהירות ההדוקות של מוג'לו, ומאפשר לסטה לקחת קוים הדוקים יותר מהימאהה של רוסי ובמהירות גבוהה יותר. האיזון הזה של האופנוע במצבים הכל כך קיצוניים האלה, היה תמיד היתרון של הימאהות על ההונדות, וסטה הרגיש מיד ראשונה את היתרון הזה בעונת 2004 היטב כשהוא היה על הונדה ורוסי על הימאהה החלש יותר, אך עם יכולת עדיפה בפניות. אך רוסי, כמו רוסי, מוציא מהאופנוע את מה שהאופנוע עצמו לא האמין שהוא יודע לעשות, ומוחק משהו את היתרון של הדוקאטי על הימאהה. קפירוסי, משום מקום קובע פתאום את ההקפה המהירה של המירוץ, וזו רק ההתחלה של קפירוסי במירוץ הזה. מאחור עוקף היידן את פדרוסה - חברו לקבוצת "רפסול הונדה".

ההקפה התשיעית מביאה אותנו לראות את אחת ההתרסקויות היפות ביותר של אופנוע בשנים האחרונות. קייסי סטונר מכסח בהיי סייד את ה-RCV שלו, שנראה שלעולם לא יפסיק להתהפך בבק פליפים יפיפיים תוך ריסוק עצמי מוחלט. אגב, לנער שלום. סטה מנסה עכשיו לכוון לרוסי שסתומים, והיידן ממשיך להתקדם קדימה לאט אבל בטוח, כשהוא עוקף את מלאנדרי אל המיקום השישי עם רכיבה מהירה וחלקה. פדרוסה מנסה לנצל את שוק העקיפה ששרוי בו מלאנדרי כדי לנסות ולעקוף, אך נצמד אליו מדי ושניהם הולכים מעט רחב. מעט, אבל מספיק ללוריס כדי לנצל את שבריר השניה והפתח הצר כדי לעקוף את שניהם, ועם רצח בעיניים להסתער על היידן.

הקפה 13. רצף של נסיונות עקיפה מביאים בסופו של דבר את לוריס אל המיקום השלישי על חשבון היידן, והוא מיד מנסה להגביר עוד קצב ולהיצמד לשני המובילים מקדימה. הקפה וחצי מאוחר יותר הוא נצמד לסטה שנחלש מעט, אך מתעורר כשהוא מרגיש את הבל הפה של לוריס צמוד אליו, ומתחיל ללחוץ שוב ולהיצמד עוד לרוסי בתקווה לעקוף, והוא לא היה צריך לחכות יותר מדי.

בתחילת ההקפה ה-15, שמונה הקפות לסיום, התכנית של רוסי לברוח קדימה משתבשת סופית כששוגה ולנטינו בבלימה מאוחרת מדי בסוף הישורת, ויוצא מהפניה בקו רחב שמאפשר לקפירוסי, ששניה לפני כן עקף את סטה אל המיקום השני, לעבור ולהוביל את המירוץ. יחד אתו עוקפים את רוסי סטה, היידן ומלאנדרי, ומשאירים את רוסי לדמם חמישי, ואת הלב שלי לצנוח בבעסה לתחתונים. בתחילת ההקפה הבאה בולם היידן לפני סטה בסוף הישורת ועובר למיקום השני, ואלו מלאנדרי עוקף גם הוא את סטה, ומיד אחריו את היידן ועובר למיקום השני אחרי קפירוסי המוביל.

פרסומות

חוזרים מהפרסומות עם "וואוו" גדול. סטה כנראה שגה איכשהו כי הוא ממוקם הרחק מאחור, ורוסי עקף גם את מלאנדרי ומיד נצמד להיידן שמצידו, מנסה לעקוף את לוריס בשמאלית הארוכה.... מבחוץ!!. רוסי עוקף כמעט מיד את היידן עם מהירות פניה עדיפה, וממש בורח קדימה. מלאנדרי מאחור, שמרגיש שהפודיום בורח לו מהקליפאונים, מנסה לעקוף את היידן מבפנים, מבחוץ ומהצדדים עם עודף מוטיבציה שבסופו של דבר שולחת אותו להירגע בצידי המסלול באבק שהוא מקים עד שהוא חוזר למסלול. רוסי והיידן מתחילים להתקרב מאחור לקפירוסי, ורוסי מתחיל לפתוח פער קטן על היידן ולהתקרב עוד לקפירוסי המוביל בישורת על הבלמים. היידן מהיר מרוסי בלא פחות מעשרה קמ"ש בישורת, ומצליח להיצמד אל שני המובילים בכניסה לפניה 1. רוסי משאיר במכוון את ההובלה לקפירוסי, ואפילו החלקות אחוריות שמקפיצות את לוריס מהכסא, לא משכנעות את רוסי לעקוף למרות שהוא יכול בקלילות. לוריס שוב טועה ויוצא רחב, ורוסי שוב מאט מאחוריו מבלי לעקוף, אלא מראה לו שוב ושוב את הגלגל הקדמי כדי שיידע שהוא שם, או אולי כדי שיתרגל.. הקפה שלמה עוברת ואנחנו מתחילים את ההקפה הלפני אחרונה. לוריס שוב שוגה ויוצא רחב, ורוסי לא עוקף. שוב. 

חצי הקפה נוספת עוברת, ורוסי סוף סוף עובר להוביל בשמאלית שבה אף אחד לא מצפה שתתבצע עקיפה. דווקא בשמאלית מתהדקת שמובילה לימנית שנפתחת, דווקא במקום חשוב לשמור על האופנוע מאוזן ועל המתלים נקיים מהפרעה, זהו המקום בו רוסי בוחר לעקוף, צולל מתחת לקפירוסי ועובר להוביל.

מתחילים את ההקפה האחרונה שוב על הישורת. לוריס מנסה לנצל את כח המנוע העדיף של הדוקאטי וגם מצליח לעקוף את רוסי, אך בנסיון לבלום אחרי רוסי שבולם סופר מאוחר, יוצא רחב ומשאיר שוב את ההובלה לרוסי. היידן מתחיל להציק ללוריס אך ללא הועיל והיידן יסיים את המירוץ הזה שלישי. הד"ר שוב מוציא עוד טיפת רזרבה שנראה כאילו תמיד יש לו באופן פלאי (נס פך השמן של רוסי?), וברכיבה מהירה ומושלמת מנצח את המירוץ בפער קטן מלוריס. היידן שוב על הפודיום, ורוסי נוסע ישירות אל יציע האוהדים כדי להודות להם ומחכה שיקפצו אליו מעל הגדר.

התחלה חדשה לד"ר? הלוואי. שילדה חדשה (אני חושד שזו שלדת 2005) מגבה את היכולת של האיטלקי, שמצליח להתגבר על מחסור בכח המנוע ביכולת רכיבה עדיפה. איך כתבתי בסקירת טרום המירוץ? דינוזאורוס רקס בגוב האריות.

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.זיו05/06/2006 12:19:39
תודה על סקירה מ צ ו י י נ ת כרגיל!!!
2.yyy05/06/2006 17:05:10
מסקירה לסקירה כוחכם עולה. סחתיקה לע"ש על סקירה מעולה.
3.אני05/06/2006 23:05:26
"אפילו הבחורות שסבבו את המסלול היו הפעם יפיפיות באופן מיוחד" אולי זה מה שעזר לרוסי, כולם התבלבלו חוץ ממנו.
4.גזגזסקירה מעולה06/06/2006 15:32:56
סקירה מעולה
5.DRMANIA10/06/2006 04:32:37
סקירה תענוג!!!!


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים