פעולת מחאה נגד עליית תעריפי הביטוח

30/10/2006 17:51:15

עמיר שבתאי

פעולת המחאה הזו, שיצאה לדרך לפני שבוע ויום, נולדה במהירות. בערב יום א' שעבר, התכנסו מספר מצומצם של אנשים שהיה לי הכבוד להיות ביניהם, והגו את האירוע.

המטרה היתה אירוע שקט, אך מביע עוצמה. לא הפגנה כבדה שדורשת מליון אישורים מאלף ואחד גורמים, אלא פעולה מהירה וחלקה של סיירת. באים, מבצעים, יוצאים. ההחלטה נפלה על פעילות חוקית: כיכר המדינה בשעות הבוקר, סותמים באופן חוקי את מקומות החניה בכיכר בשעות הבוקר. לא יותר, לא פחות. יש לציין לחיוב את עיריית תל אביב שתומכת רשמית במאבק, ולא שלחה פקחים. עוד חשש שקינן בי היה ממשטרת ישראל, אבל זה נתבדה. לאורך כשעתיים סיירו באיזור שלוש ניידות, ומכשראו את הסדר שנשמר, עזבו את המקום כשהם משאירים שני שוטרים על קטנועים בלבד. גם לאלה לשמחתי, לא נמצאה עבודה. 


נקודה אירונית: לרוכבים רבים היה קשה למצוא מקום חניה

אירוע הקשור לאופנועים או לא, קשה להמעיט בערך הפעילות הזו. פעילות שלטובתה התאחדו מועדון האופנועים הישראלי בראשות אליקו אלג'ם, פול גז, ריידרס, בייקס, פורום האופנועים בתפוז ועוד גופים, ובואו נשים את האמת על השולחן: גופים הקשורים לעולם האופנועים בישראל אינם אוהבים את האחרים. כאלה אנחנו, מבודלים, מפולגים ומסרסים זה את זה. אלא שהמטרה הצרכנית הפעם, היתה כנראה גדולה מכל אינטרס אחר.

ההתחלה לא היתה קלה. איגוד יבואני הרכב הדו גלגלי היה ספקן בקשר לצורך במחאה שבאה מהרוכבים עצמם, ולא שש לשתף פעולה. למוטו, הגוף העיתונאי הדו גלגלי המשמעותי בישראל, היה קשה להצטרף למאבק שלא הוא אירגן, אך בסופו של דבר הצטרף גם הוא למאבק בדמות באנרים וסיקור – כנראה בשל אילן ציוני, בעלי "מוטומדיה", שאהד את הנושא מתחילתו. כך הושלמה בעצם תמונת הגופים כולם אל תוך העניין.

בשבוע האחרון רצו בין חברי ועד הפעולה מאות דוא"לים, כשעל כל התזמורת מנצח כמו ענק טל זוהר – מנכ"ל וצלם אתר "פול גז". כאן גם המקום שלכם ושלנו להודות לטל על השעות הרבות והמאמצים שהשקיע - יותר מכל אחד אחר. טל ריכז את כל עניין הארגון וגיוס התקשורת, עיריית תל אביב וחברי הכנסת תחת כנפיו, וסביר מאד להניח שהכל היה בעל ניראות פחותה בהרבה ופחות טובה, לולא מאמציו הרבים. 


המוני אופנועים. כ-500 כלים נספרו על ידי מארגני האירוע

כשנראה היה כי המחאה צוברת תאוצה, הצטרף גם איגוד יבואני הרכב הדו גלגלי לעניין, ומטרו התגייסה להנפיק סטיקרים ודגלים לטובת האירוע. מטרו היה גם היבואן היחיד שנרתם כל כולו לאירוע, והגיע עם לא פחות מ-25 עובדים רכובים על אופנועים וקטנועים, בהם גם גדי אבירם, מבעלי מטרו והמנכ"ל. יראו היבואנים האחרים וילמדו.

המטרה הראשונית של מארגני האירוע היתה גיוס של כ-50 רוכבים לסתימת מקומות החניה הפנויים בכיכר. עם השבוע עלו הערכות ועד הפעולה למספר המשתתפים בהתמדה, והיום שטפו את הכיכר כחמש מאות אופנועים וקטנועים ספורים, אשר חסמו וסתמו כל מקום חניה פנוי. התקשורת כולה נכחה באירוע: YNET, בני ברק מידיעות אחרונות, ערוץ 1, ערוץ 10 וערוץ 2 ועוד. שני חברי כנסת הגיעו אף הם כדי לקבל מעט סיקור עצמי (ציני, אני יודע, אך די נכון), ופאר ויסנר, נציג ה"ירוקים", שכיבד אף הוא בנוכחותו את האירוע על הקטנוע הפרטי שלו.


גם חלק מן הרחובות הסמוכים מולאו באופנועים וקטנועים

מה שקרה היום בכיכר המדינה הוציא את הטוב שבנו החוצה. הרוכבים התנהגו למופת לאורך כל האירוע, ושמרו בקנאות על הכללים שהוכתבו מראש. אופנועים או לא, הפעולה של היום היתה פעולת המחאה הצרכנית הגדולה ביותר שנרשמה בישראל בשנים האחרונות. אמנם פעולות אלו לבדן לא יהיו אלה שיעצרו את הגזירות, אולם הן בהחלט פעולות משלימות מצויינות, אשר נותנות את המשקל החסר לפעולות ה"שקטות" שמאחורי הקלעים. אלה הפעולות שבסופו של דבר יגדירו, בעזרת אללה, את הפעולות האחרות בהצלחה. כבר בימים הקרובים מתקיימת פגישה נוספת בין נציגי מועדון האופנועים הישראלי עם המפקח על הביטוח, והפעם, הם יבואו עם הרבה יותר רוח צרכנית שמפיחה חיים חדשים במפרשים המשיטים את הספינה קדימה. 

בקרוב צפויות פעולות נוספות. הישארו מעודכנים.

 

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.קושימודומגיע לכם30/10/2006 23:26:55
הלוואי והביטוח יהיה גם פי 10 ממה שמציעים שהוא יהיה אתם הרוכבים כולכם מופרעים ומסכנים את כולנו
2.שבתאי - תתעורר!!!31/10/2006 00:07:46
"מוטו" כבר מזמן אינם הגוף העיתונאי הדו גלגלי המשמעותי בישראל. לגבי מי כן משמש כגוף זה, קרא את מה שכתבת. התשובה נמצאת שם שחור על גבי מסך.


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים