DR650 - דו"ש אמיתי

22/03/2006 09:28:08

                                          שאול עציון מביא סקירה של אחד האופנועים הותיקים ביותר בישראל

רבות נאמר על תחום הדו-שימושיות. דו"ש, בקצרה, זוהי מילה המתארת אופנועים שנועדו לשמש את הרוכב גם בתנאי שטח וגם בתנאי כביש. נאמר כבר כי אין יותר מקום לדו"שים בימינו, שהשוק הולך יותר לכיוונים של או זה או זה. ראו קטגוריית ה"כבישדורו" שהם כיום בעצם כבר אופנועי כביש לכל דבר, אך עם תנוחת רכיבה דו"שית, עם נוחות לרכיבה ארוכה. הכלים, מצידם, איבדו מזמן כל יומרת-שטח שהיתה להם. יש לציין שכלים אלו מציעים דו-שימושיות בתחומים אחרים. גם רכב ליום יום, וגם כלי לטיולים. חלקם אפילו עם נטיה ספורטיבית מועטה. הגישה היום אומרת ש"כל כלי שנופל בין הכסאות, מיותר". אם אתה רוכב שטח נטו, עליך לרכוש עגלה ולנייד עליה את כלי השטח הייעודי שלך, וגם אם יש לו רישוי, כל נסיעה על אספלט היא סבל בשבילך ונזק לאופנוע. אם אתה רוכב כביש, עדיף לך לקנות אופנוע כביש שאין לו יומרות שטח. כל דבר באמצע – מיותר.

קחו לדוגמא את ה-DR BIG. סינגל שנחשב כדו"ש גדול עם יכולות שטח קיימות בהחלט אם כי לא מזהירות, וכמה שנים לאחר מכן התחילו לייצר (במקומו? לדעתי כן) את משפחת ה-V-STROM. כלי "כבישדורו" בגרסת ה-1000 סמ"ק ולאחר מכן בגרסת ה-650, בעל מנוע טווין, כבד וכבר לא מתאים לשטח. דוגמה נוספת היא ה-XT של ימאהה. כלי שבגרסאותיו המקוריות עוד בשנות ה-80 היה דו"ש אמיתי ועם השנים איבד מיכולות השטח שלו לטובת יכולות כביש, וכיום נחשב גם הוא בקטגוריית הכבישדורו (יחד עם ה- V-Strom). אם כי כאן יכולות השטח גבוהות מעט יותר. 

במציאות מתגבשת זו לא ניתן להתעלם מה-DR650 של סוזוקי. ה-DR , בעל מנוע הסינגל, הוא אופנוע שמוגדר כדו"ש ולדעתי גם מתנהג כך, להבדיל מכלים אחרים שמוגדרים כדו"ש אך למעשה מתאימים יותר לשטח או יותר לכביש. במהלך שנה לערך שהוא ברשותי, עברנו ביחד כמעט את כל סוגי הרכיבה שניתן לתאר. מכביש מהיר במהירויות של 120 קמ"ש, לא מהירות מזהירה לכל הדעות אך בהחלט מספקת, גם בהרכבה ועם ציוד כבד, דרך כבישים מפותלים ומעבר קורסי רכיבה מתקדמת א' ו-ב', בהם לא הראה הכלי אף נחיתות לעומת הכלים האחרים שהיו בקורס. נסיעות בתוך העיר והשתחלות בפקקים, נסיעת שבילים מהירים, עליות, ירידות, חולות, סלעים ומה לא. הדבר היחיד שלא התנסיתי בו זהו סופרמוטו, ויש יסוד להאמין שהוא יספק מידה רבה של הנאה גם בתחום זה (אנשים כבר הסבו אותו לסופרמוטו כולל החלפת ג'אנטים וכל העסק). ה-DR עושה הכל. זוהי למעשה משמעותו של המונח דו"ש: אתה מקבל כלי שלא מצטיין באף תחום, אך בתמורה יודע לבצע מספר רב של משימות באיכות סבירה. עם שיפורים לכאן או לכאן, ה-DR אף יכול להפוך לכלי שטח או כביש, על פי הייעוד שאתה מייעד לו, ברמה גבוהה יותר מהמקור. 

                                                                             דגם ה-RS, הסבה של האופנוע לשימוש "כבישי" יותר

אמינות
מבחינה טכנולוגית, לכלי שנבחן, DR650SE שנת ייצור 99, אמינות גבוהה ביותר. מדובר על דגמים שידועים באמינות שלהם, וגם הדגם הזה לא שונה. אמינות מעל ומעבר, "לא רואה מוסך" כפי שנאמר מדי פעם. "הסובארו של האופנועים" הייתי מגדיר אותו. חוץ מאשר שתי תקלות, אחת אופיינית והשניה יותר נדירה. בחלק נכבד מהכלים ישנה בעית נזילה מאטם בסיס צילינדר. תקלה שניה – נדירה יותר וסיכוי נמוך שתתרחש, היא מקרה בו תיבת ההילוכים תתפרק תוך כדי נסיעה. כלומר נשברו מספר גלגלי-שיניים בתוך התיבה עצמה. תקלה כזאת סביר להניח שלא תתגלה בבדיקה לפני קניה מאחר ולא פותחים את הגיר בבדיקות כאלו.

לסיכום
נתקלתי בלא מעט פעמים בהם אמרו לי ש"זה לא אופנוע שטח", ואני מסכים. זהו לא אופנוע שטח, זהו אופנוע דו"ש, והוא טוב בזה ובכך גדולתו. אם המטרה היא ליהנות, תוך כדי שמירה כל שימושיות ככלי רכב יום-יומי, ה-DR משיג את המטרה בהחלט. גם למתחילים בשטח, ה-DR יכול להיות רך ונעים. לא בועט, לא מסחרר ועם שפע של מומנט כמעט בכל סל"ד (מה שחוסך את הצורך בהורדות הילוכים רבות מדי). ה-DR יעמוד כמעט בכל משימה שתציב בפניו. עבור אדם בעל אמצעים מוגבלים שכוללים את מחיר הכלי, חוסר אפשרות לנייד אופנוע שטח עם רכב ועגלה, וגם צורך באופנוע בתור כלי רכב יום-יומי (שנדרש מדי פעם לבצע נסיעות ארוכות בכביש מהיר), במיוחד עם מורכבת, זוהי בחירה מצויינת.

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.אופנוע מעולה24/03/2006 07:26:28
שירת אותי נאמנה במשך 6 שנים עד שהחלפתי אותו בד"ר ביג בשנה שעברה.
2.The New YorkerWhat don't they make anymore?24/03/2006 18:44:59
It's too bad that they don't make those kind of bikes anymore, after all, they are the best for of the people.
3.לניו יורקר25/03/2006 18:23:55
אני חושב שה-DL650 הוא ממשיך יותר מראוי לDR


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים